اینترنت اشیا (IoT)

دلیل هایی که نشان میدهند کسب و کار شما اکنون نیازمند تکنولوژی اینترنت اشیا است

اینترنت اشیا روندی مربوط به آینده نیست، این اولین گام در جهت به راستی دیجیتال شدن کسب و کار شماست  و این با اشیا ی شما، دستگاه های مورد استفاده در کسب و کارتان و داده هایی که آن ها تولید می کنند، سرویس های ابری ، و ابزارهای هوشمند تجارت شما آغاز می شود.  این اینترنت اشیای شماست و دیگر مجبور نیستید که با وضعیت موجود کنار بیایید. با یک  استراتژی اینترنت اشیای مناسب، شما می توانید کسب و کار خود را شکوفا کنید.

 

1- با اشیای خود آغاز کنید

اینترنت اشیا نباید پیچیده باشد. به جای گیج شدن با جهانی به ظاهر بی نهایت از اشیا، که از میلیون ها چیز تشکیل شده است، به این تکنولوژی به عنوان اینترنت اشیای خود نگاه کنید(تنها اشیای خود را در نظر بگیرید). بر روی آن بخش از کسب و کارتان تمرکز کنید که سریع ترین بازگشت (سودآوری) را برای شما به ارمغان آورد. به طور نمونه، تصور کنید با عملیات اتصال سیستم ها و تعلقات خط کسب و کار در راستای رسیدن به عملکرد بهتر آغاز کنید، به سوی پایداری پیشبینی شده حرکت کنیدو به کاهش خرابی ها کمک کنید. بر اساس پیش بینی های IDC ، 60% از 1000 شرکت جهانی، اطلاعات و تکنولوژی های عملیاتی خود را تا سال 2018 برای رسیدن به سود و منافع سرمایه گذاری های خود در حیطه اینترنت اشیا یکپارچه خواهند کرد.

 

2- از داشته های موجود خود فراتر روید.

با اشیای فناورانه ی موجود خود آغاز کنید و سپس آن ها را گسترش دهید. تعدادی شی نو به آن ها بیافزایید. صرف نظر از نوع ابزار یا سیستم عامل، می توانید آن ها را به مجموعه ی اینترنت اشیا و فضای ابری، جایی که (اشیا) می توانند با یکدیگر، با کارمندان ، و همچنین با مشتریان شما در تعامل باشند متصل کرد. ابزار های تجاری هوشمند را برای بهترین بهره وری از داده های موجود وافزایش آگاهی و بینش خود از نیاز ها و خواسته های مشتریان و کارمندانتانبه کار ببرید.

 

3- اعمال تغییرات کوچک، دریافت نتیجه ای بزرگ

اینترنت اشیا با مشخص کردن یک فرآیند، خط تولید، یا مکان که بیشترین اهمیت را دارد آغاز می کند، سپس تغییرات کوچکی را برای رسیدن به بازآوردی چشمگیر اعمال می کند. از جمله آن می توان به بهبود مدت زمان عملکرد درست سیستم به وسیله اتصال ربات ها در بخشی از کارخانه با عملکرد مانیتورینگ سیستم ها اشاره کرد.  نمونه دیگر، افزودن تاریخ انقضا به مجموعه ی داده های سیستم های مدیریت لیست دارویی است که به واسطه آن می توان هزاران دلار از محل جلوگیری از هدر رفت دارو ذخیره کرد. و همچنین خدمات مشتری بلادرنگ  در بخش فروش با یک ابزار هماهنگ کننده که به سیستم لیست محصول شما متصل شده است نیز نمونه ای از افزایش بهره وری است که اینترنت اشیا به ارمغان می آورد.

 

4- افزایش بهره وری

گارتنر پیش بینی می کند که نرخ کلی مالکیت برای فعالیت های تجاری تا سال 2018 به دلیل خدمات صنعتی و دستگاه های هوشمند در حدود 30% کاهش خواهد یافت. هنگامی که شما اینترنت اشیا را برای اتصال آسان و مانیتور کردن سلامت دستگاه هایتان به کار می برید، می توانید پیگیر شرایط و عملکرد آن اشیا در طول زمان باشید. قوانین و هشدارها گروه یا بخش مربوطه در کسب و کار شما را از لزوم آغاز یک عمل آگاه می سازند، بنابراین روند و بازده کسب و کارتان بهبود خواهد یافت.

 

5- آگاهی از وضعیت و سلامتی دارایی های شما

با اتصال اشیای موجود در کسب و کار خود به مجموعه ی اینترنت اشیا از امکاناتی نظیر نظارت بهتر بر وضعیت دستگاه ها ، فعال کردن هشدار ها و اقدام های اتوماتیک، و جلوگیری از خاموش شدن سیستم در طول اوج تولید بهره مند می شوید.

 

6- فعالانه دارایی های تجارت خود را حفظ و نگهداری کنید

با متصل کردن ابزار ها و سرویس های خود به اینترنت اشیا، پیش از بروز تغییرات اقدام کنید، فرآیند ها را ساده و پر بازده تر کنید و از هزینه گزاف خرابی های سیستم بپرهیزید. از داده های دریافتی از اشیا در راستای مشخص کردن نیازهای نگهداری سیستم در آینده یا ایجاد فرصت های تجاری تازه استفاده خواهید کرد. به عنوان نمونه، به وسیله جمع آوری داده ها از سیستم ها و سنسورهای موجود، شرکت ها می توانند از اقدامات پیشگیرانه در تعمیر و نگهداری سیستم فراتر رفته و به سیستم پیشنهاد پیشگویانه دست یابند.

 

7- افزایش چابکی

زمان کمتری را صرف گیج شدن و زمان بیشتری را صرف اقدام عملی کنید. با ایترنت اشیا، داده بینش ها (data insights) به شما کمک می کنند که در رقابت ها، تدارک تغییرات زنجیره ای، تقاضای مشتری و تغییر شرایط بازار با سرعت بیشتری واکنش نشان دهید. جمع آوری و آنالیز داده ها شما را از تغییرات و روند های توسعه، به سرعت آگاه می سازد، بنابراین شما می توانید روند تولید خود را تغییر داده، برنامه زمانبندی نگهداری سیستم  خود را بسیار دقیق تنظیم کنید، یا مواد اولیه ارزان تری را پیدا کنید.

 

8- ممکن ها را دوباره تعریف کنید

زمانی که شما کار با شریکان تجاری جدید، تکنولوژی های نوین، اشیای تازه، و جریانهای داده ای نو را آغاز می کنید ایده های تازه ای پدیدار می گردند. در این هنگام کارمندان شما می توانند تکنولوژی را در راه هایی که پیش از این هرگز تصور نمی رفت به کار برند. داده فرصت های نوین این امکان را فراهم می سازند که از تعمیر اشیای سیستم هنگامی که آسیب می بینند به سوی نگهداری قابل پیشبینی برای تنظیم دقیق عملکرد آن ها در طولانی مدت تغییر جهت دهید. شما می توانید نتایج را در مکان های گوناگونی برای مشخص کردن موفق ترین سرویس ها با هم مقایسه کنید. سپس آن مقیاس را به سراسر کشور تعمیم دهید. با اینترنت اشیا، شما در زمان کوتاهی می توانید بر روی کوچکترین داده هدف سرمایه گذاری کرده و اقدام مناسب را در سرتاسر شرکت به کار بندید.

 

9- تجارت خود را دگرگون کنید

با پیشرفت هایی که در تجزیه و تحلیل های پیشرفته و دانش یادگیری ماشین (Machine Learning) صورت پذیرفته است، کارمندان شما می توانند به بینش و آگاهی دست یابند که پیش از این ممکن نبود. شرکت شما می تواند از سیستم های تصمیم گیری پیشرفته، نوآوری هایی با تاثیرگذاری زیاد، و توانایی مشخص کردن مدل های تجاری و جریان های درآمدی نوین  بهره گیرد. همه این ها به این دلیل است که داده های استفاده نشده پیشین اکنون بینش تازه ای را ایجاد کرده است.

 

تهیه کننده: مرضیه قدسی